اطلاعیه وزارت جهاد درباره حواشی ایجاد شده در زمینه واردات نهاده‌های دامی

اطلاعیه وزارت جهاد درباره حواشی ایجاد شده در زمینه واردات نهاده‌های دامی

وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: مبالغ واریزی دامداران در سامانه بازارگاه موجود و قابل رهگیری است و پرداخت ارز توسط بانک مرکزی، فقط با ارائه مستندات ورود کالا صورت می گیرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، اوضاع ویژه جهانی در تولید و تامین چرخه مواد غذایی، به صورتی غیر ارادی وضعیتی را برای کشور ایجاد کرده است که وزارت جهاد کشاورزی تلاش کرده، با تداوم روند مثبت حمایتی و با اتحاد و همدلی شبکه بزرگ تولید و تأمین کنندگان محصولات کشاورزی و دامی در اجرای صحیح نظام کارآمدسازی یارانه ها به زودی جریان عادی تولید و مصرف در کشور به بالاترین سطح تعادل برسد.

این اطلاعیه که در پی انتشار شبهاتی در خصوص برخی واردات نهاده های دامی و یکی از شرکت‌های واردکننده منتشر شده، آمده است: وزارت جهاد به صورت دقیق به موضوع ورود کرده، و ضمن تشکیل کمیته ای برای بررسی و رسیدگی به تخلفات احتمالی، و همچنین استقبال از ورود نهادهای نظارتی، به استحضار ملت شریف و جامعه خدوم کشاورزی و دامداران می رساند که در حوزه مربوطه، بر خلاف آنچه در برخی رسانه‌ها در این باره مطرح شده، روشن شد که برابر قانون، مبالغ ارزی برای خرید غلات و نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی توسط این شرکت، نزد بانک مرکزی متمرکز است و تا کنون هیچ مبلغ ارزی توسط بانک مرکزی به این شرکت پرداخت نشده است.

بررسی‌های این وزارتخانه نشان می‌دهد که طبق ضوابط و مقررات بانک مرکزی، تخصیص ارز با ارائه مستندات ورود کالا به گمرکات صورت می‌گیرد لذا نامه نگاری در خصوص تخصیص ارز با بانک مرکزی رویه جاری و اداری وزارت جهاد است اما پرداخت ارز توسط بانک مرکزی با ارائه مستندات ورود کالا توسط شرکت ها صورت می‌گیرد.

همچنین نگرانی درباره مبالغ واریزی دامداران در حساب شرکت در سامانه بازارگاه بود که بررسی دقیق این وزارتخانه نشان می‌دهد، مبالغ در سامانه موجود و قابل رهگیری دقیق است.

از آنجا که شرکت مذکور نتوانست در موعد مقرر، تامین کالا کند و بخش کمی از تعهد خود را تا کنون به خریداران تحویل داده است، وزارت جهاد به این مساله ورود کرده، و در تلاش است تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود امکان ایفای تعهدات را برای شرکت مذکور فراهم بیاورد و لذا خریداران هیچ گونه نگرانی در این باره نداشته باشند و با سرعت نهاده های آنان تامین و حمل می‌شود.

بنابراین از همه افراد دغدغه مند خصوصا اصحاب رسانه درخواست داریم با توجه به اوضاع حساس بازارهای جهانی و اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها ضمن کمک به حفظ آرامش بازار، از طرح و نشر اطلاعات نادرست در خصوص این موضوع خودداری کنند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *