ایران بزرگ‌ترین خریدار غلات روسیه می‌شود

ایران بزرگ‌ترین خریدار غلات روسیه می‌شود

سفیر ایران در روسیه گفت: ایران خرید غلات روسیه را افزایش می‌دهد تا به واردکننده شماره ۱ این محصول روسیه تبدیل شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، راشاتودی اعلام کرد: کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه گفت: ایران خرید غلات روسیه را افزایش می‌دهد تا به وارد کننده شماره یک این محصول روسیه تبدیل شود.

وی در کنفرانس بین‌المللی «Made in Russia» گفت: «ما غله مورد نیاز مردمان را از روسیه فراهم می‌کنیم. این مورد در گذشته مطرح نبود. روند خرید غلات در داخل ایران از سال ۲۰۲۱ در حال تغییر است، ما سال گذشته رتبه دوم خرید از روسیه را در اختیار داشتیم. من فکر می‌کنم سال آینده در رتبه نخست قرار گیریم.»

تهران به واردات گندم وابسته است و بنا بر اعلام اتحادیه غلات این کشور، سال گذشته ۷ میلیون تن گندم وارد کرده است.

آمارهای سازمان بنادر و کشتیرانی ایران نشان می دهد، ایران سال گذشته ۱۶.۵ میلیون تن  غله وارد کرده است که گندم بیش از نیمی از حجم این غلات را تشکیل داده است.

اظهارات سفیر ایران در حالی عنوان شده که برداشت غلات در روسیه رکورد زده است.

بر اساس اعلام وزارت کشاورزی روسیه، برداشت غلات در این کشور از ۱۴۷ میلیون تن فراتر رفته و برداشت گندم به ۱۰۰ میلیون تن رسیده است.

انتظار می‌رود، روسیه در سال ۲۳-۲۰۲۲ حدود ۵۰ میلیون تن غله صادر کند که ۳۹.۵ میلیون تن آن گندم باشد.

روسیه بزرگ ترین صادرکننده گندم در جهان است و پس از آن کانادا و آمریکا قرار دارد.

به گفته ماکسیم رشتنیکوف، وزیر بازرگانی روسیه، در سال زراعی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، این کشور، ۳۸.۱ میلیون تن غلات از جمله ۳۰.۷ تن گندم صادر کرده است که بیشتر به مصر، ترکیه و کشورهای جنوب آسیا بوده است و به بزرگ ترین صادرکننده گندم جهان تبدیل شده ست.

پوتین در اواخر ماه گذشته میلادی یک برداشت بی سابقه را پیش بینی کرد.

وی با اشاره به آمار اولیه صادرات گفت: «ما کاملا تامین نیازهای خود برای اقلام مهم و منابع اضافی برای افزایش صادرات را تضمین می کنیم.»

از اوایل سال ۲۰۰۰، سهم روسیه از بازار جهانی گندم  4 برابر شده است. همچنین پیش بینی می‌شود، این کشور در سال‌های آتی نیز، برتری خود در بازارهای جهانی را حفظ کند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *