تامین امنیت غذایی طی سال‌های گذشته به یکی از اولویت‌های اصلی تمامی کشورها در دنیا تبدیل شده و بر اساس آن، دولتها، سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی تلاش کرده‌اند تا با تدوین برنامه‌های منسجم و دقیق، این حوزه را در حد اعلای خود، مورد توجه قرار دهند.

واقعیت آن است که فقر غذایی در برخی از کشورهای دنیا در کنار تهدیدات محیطی همچون خشکسالی و کم‌آبی یا حتی شیوع ویروس کرونا که به تازگی دنیا را تحت تاثیر قرار داده، بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای جهانی فعال در این عرصه را بر آن داشته تا علاوه بر تدوین برنامه‌های مدون، راهکارهایی را در دستور کار قرار دهند که زمینه را برای دسترسی به غذای سالم و کافی در سراسر دنیا فراهم می‌کند.

در ایران نیز همچون سایر کشورهای دنیا، موضوع امنیت غذایی از جمله برنامه‌های مورد توجه سیاستگذاران و برنامه‌ریزان در این حوزه بوده و تلاش شده تا در سایه برنامه‌های دقیقی که در حوزه تامین و واردات به موقع اقلام غذایی و نهاده‌های تولیدی مورد نیاز، مدون می‌شود، موضوع امنیت غذایی به شکل ویژه‌ای مدنظر قرار گیرد.

در این میان فعالان اقتصادی و بخش‌خصوصی فعال در حوزه تامین محصولات کشاورزی و اقلام غذایی، همواره تلاش کرده‌اند تا به عنوان بازوان اجرایی سیاست‌های دولت، نقش جدی در این حوزه ایفا کرده و زمینه‌ساز تامین به موقع اقلام و کالاهای سفره خانوارها شوند.

با درک این ضرورت، تلاشگران عرصه تامین غلات و مواد غذایی، اقدام به تشکیل انجمن صنفی کارفرمایی تامین‌کنندگان غلات کشور نمودند که از مهرماه سال ۱۳۹۹ با اخذ مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسما کار خود را آغاز کرد تا با هدف تلاش برای تامین امنیت غذایی و استفاده از تمامی ظرفیت‌های مرتبط با تامین محصولات غذایی و کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در زنجیره غلات، نسبت به تامین به موقع نیازهای کشور اقدام نمایند.

بر این اساس، تجربه موفق کشورهای دنیا در حوزه عملکرد انجمن‌های تامین‌کنندگان غلات از جمله دلایل مهم شکل‌گیری این تشکل بخش‌خصوصی در اقتصاد ایران بوده و اعضای هیات مدیره آن تلاش خواهند نمود تا با ریل‌گذاری برای بهبود کیفیت تولید، بررسی، شناخت و استقرار روش‌های نوین کنترل کیفی بتوانند در حوزه صنایع غذایی و محصولات کشاورزی گام‌های جدی بردارند.

حال در سال ۱۴۰۰، فعالان این عرصه تلاش خواهند کرد تا در قالب انجام امور تشکلی منسجم، مشاور قوای سه‌گانه در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های مرتبط با حوزه تامین غلات کشور بوده و بیش از پیش، نسبت به ایفای تعهدات خود در سطح ملی گام‌های جدی بردارند.