ترکیه روی گندم اوکراین تخفیف گرفت

ترکیه روی گندم اوکراین تخفیف گرفت

وزیر کشاورزی ترکیه از توافق با اوکراین برای ازسرگیری واردات گندم از این کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، راشا تودی نوشت: وحیت کریسچی، وزیر کشاورزی و جنگل‌های ترکیه از توافق این کشور با اوکراین برای خرید گندم با ۲۵ درصد تخفیف خبر داد.

ترکیه در تلاش است تا با نزدیک کردن مواضع مسکو و کی‌یف، شرایط را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای ازسرگیری صادرات محصولات کشاورزی اوکراین از بندر اودسا که اصلی‌ترین نقطه صادراتی اوکراین در دریای سیاه به شمار می‌رود، فراهم کند.

بر اساس این طرح که با حمایت سازمان ملل در جریان است انتظار می‌رود یک کریدور امن دریایی برای صادرات محصولات کشاورزی اوکراین در سایه شدت گرفتن بحران کمبود غذا در جهان ایجاد شود.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در این باره گفته که چهار طرف در حال کار روی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مین‌روبی سواحل نزدیک به اودسا و دیگر نقاط در نزدیکی اوکراین هستند و از سوی دیگر روی تامین امنیت کریدور دریایی تمرکز کرده‌اند.

وی گفت: پیشرفت‌های زیادی در این زمینه حاصل شده و همه طرف‌ها در تلاش هستند تا هرچه زودتر این برنامه‌ها به نتیجه برسد.

گفته می‌شود؛ آنکارا پیشنهاد کرده تا در زمینه تامین امنیت کشتی‌ها و مین‌روبی سواحل نزدیک به اودسا کمک کند، با این حال اما اوکراین ابراز نگرانی کرده که برداشته شدن این مین‌ها راه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای حملات روسیه باز خواهد کرد.

هفته گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که مسکو امنیت صادرات غلات اوکراین از بنادر تحت کنترل روسیه در دریای سیاه را تضمین می‌کند. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *