دور تند قیمت های جهانی/تورم افسار گسیخته غرب را از پای درآورد

دور تند قیمت های جهانی/تورم افسار گسیخته غرب را از پای درآورد

قیمت های جهانی روز به روز در حال افزایش است و سیاست های غرب هم نتوانسته این تورم افسار گسیخته را مهار کند.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، افزایش قیمت‌های جهانی همچنان روی دور تند است و به ویژه در کالاهای اساسی روز به روز افزایش دارد.

رشد قیمت ها که قبل از جنگ روسیه و اوکراین آغاز شده بود پس از آن شتاب بیشتری گرفت.

افزایش قیمت‌های انرژی مهمترین عاملی بود که رشد قیمت ها را سبب شد، زیرا هزینه های تولید با چند برابر شدن قیمت گاز و نفت و دیگر حامل های انرژی به شدت بالا رفته بود.

در این میان بخش کشاورزی هم از این رشد قیمت ها عقب نمانده و هر روز قیمت ها بالا می رود به طوری که طبق گزارش بلومبرگ گندم و دانه های روغنی ۱۰۰ درصد در یکسال گذشته رشد قیمت داشته است.

در آخرین روز کاری این هفته هم قیمت دانه های روغنی رکورد های جدید را ثبت کرد دانه روغنی سویا ۸.۷۵ دلار رشد قیمت را در یک روز تجربه کرد، دانه روغنی کانولا هم ۲۸.۹ دلار در یک روز رشد قیمت داشت.

قهوه هم از دیگر محصولاتی بود که افزایش قیمت داشت و ۱۷ دلار رشد کرد، انواع دام زنده و پرواری هم در این دوئل قیمتی پیشتاز بودند.

استراتژی دولت های غربی برای کاهش قیمت ها هم شکست خورده و نهادهای بین المللی می گویند سال آینده بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی وارد رکود اقتصادی می شود.

صندوق بین المللی پول با انتقاد از سیاست نرخ بهره که این کشورها برای مهار تورم در پیش گرفته اند، اعلام کرده این سیاست غلط باعث رکود اقتصادی شده است.

این صندوق گفته است که سال آینده تعداد کشورهای اروپایی که وارد رکود اقتصادی می شوند دو رقمی می شود و آمریکا هم از بهار آینده وارد رکود خواهد شد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *