راهکار سازمان ملل متحد بر بحران غذا و انرژی جهان

راهکار سازمان ملل متحد بر بحران غذا و انرژی جهان

سازمان ملل متحد ۴ راهکار برای بحران غذا و انرژی جهان اعلام کرده است که در صورت اجرا دسترسی همه کشورها را بهتر خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، پس از شیوع ویروس کرونا و جنگ بین روسیه و اوکراین قیمت مواد غذایی و انرژی در جهان افزایش یافت و باعث کندتر شدن آهنگ رشد اقتصادی دنیا شد.

سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که روشهای نوین تجاری و نیز حمل و نقل کالا می تواند بحران غذایی و انرژی در جهان را برطرف کند و به چند راهکار در همین پیرامون اشاره کرده است.

*ابتکار جدید برای افزایش صادرات از بندر دریای سیاه

دریای سیاه مرز مشترک کشورهای ترکیه، گرجستان، روسیه، اوکراین، رومانی و بلغارستان است.

با درگیری جنگ بین روسیه و اوکراین صادرات از این منطقه به بن بست رسیده است، پس از توافق بین این د و کشور در حضور نماینده سازمان ملل متحد و با میانجیگری ترکیه، صادرات انجام می شود اما به اندازه ای نیست که در بازارهای جهانی موثر واقع شود. ابتدای انجام صادرات، قیمت کالاهای اساسی مانند گندم، ذرت و دانه های روغنی کاهش یافت اما دوباره صعودی شد.

*پایان دادن به محدودیت های تجاری بین کشورها

محدودیت های صادراتی که کشورها در پیش گرفته اند مشکلات عرضه در بازارهای جهانی را افزایش داده است و سازمان ملل متحد معتقد است به این محدودیت ها باید پایان داد.

بسیاری از کشورها پس از جنگ روسیه و اوکراین و افزایش قیمت ها در بازارهای جهانی، صادرات کالاهای اساسی را محدود یا صفر کرده اند، روسیه عوارض صادراتی تعیین کرده و برخی کشورها صادرات کود شیمیایی را متوقف کرده اند و اینها دسترسی دیگر کشورها را به کالاهای اساسی محدود می کند.

*تسهیل در صادرات

 کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد تاکید میکند که جریان آزاد کالا بین کشورها باید برقرار باشد، محدود سازی صادرات و ذخیره سازی باعث تمرکز کالا در کشورها توسعه یافته و دسترسی کمتر دیگر کشورها شده است.

*مدیریت تقاضا

 این نهاد بین‌المللی اعلام کرده است که مدیریت تقاضا هم باید اعمال شود، روی کالاهای ضروری باید متمرکز شوند تا به همان نسبت تناسبی بین عرضه و تقاضا ایجاد شود.

شرایط فعلی بحرانی به ویژه در بخش انرژی نیاز به مدیریت تقاضای بیشتری دارد دولت ها بیش از آنچه به تامین کالا فکر کنند باید به کنترل مصرف در داخل هم معطوف شوند.

کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد تاکید کرده است اگر کشورها این راهکارها را استفاده کنند کشورها می توانند به راحتی به غذا،‌کود شیمایی و انرژی دسترسی داشته باشند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *