رشد ۳۵ درصدی موجودی کالا‌های اساسی و نهاده‌های دامی در بنادر کشور

رشد ۳۵ درصدی موجودی کالا‌های اساسی و نهاده‌های دامی در بنادر کشور

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی از انتظار ۴۸ فروند کشتی برای فرآیند اسنادی و پهلودهی برای تخلیه کالا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، عادل دریس درباره تاخیر در ترخیص کالا‌های اساسی از بندر امام خمینی گفت: در حال حاضر موجودی کالا‌های اساسی و نهاده‌های دامی در بنادر کشور حدود پنج میلیون و صد هزار تن است که ۳۵ درصد رشد را در مقایسه با پارسال نشان می‌دهد. 

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی از وجود بیش از هشت میلیون و ۲۰۰ هزارتن کالای اساسی و نهاده‌های دامی در بنادر، اسکله و لنگرگاه‌ها و انتظار کشتی‌ها برای تخلیه بار خبر داد و افزود: این میزان نیز در مقایسه با مدت مشابه پارسال  از رشد ۳۰ درصدی حکایت دارد. 

وی گفت: این روند را در سنوات گذشته نیز شاهد بودیم؛ چراکه عمده کالا‌های اساسی را دو شرکت بزرگ دولتی، بازرگانی دولتی و پشتیبانی امور دام وارد می‌کنند و حدود ۵۵ درصد از کالا‌ها متعلق به این دو شرکت بوده و مابقی مربوط به بخش خصوصی است.

دریس افزود: طبیعتا این‌ها علاوه بر نقش تامین کالا، نقش تنظیم کالا را نیز دارند؛ لذا در این مدت جلسات متعددی با شرکت‌ها خصوصا در بندر امام خمینی برگزار شد؛ چراکه حدود ۸۰ درصد از آماری که ارائه شد، در بندر امام قرار دارد.

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه تقریبا ظرفیت انبار در بندر امام خمینی پر شده است، گفت: اعلام کرده‌ایم در اسرع وقت برای ترخیص کالای اساسی از انبار‌های بندر اقدام کنند و به همین منظور هفته گذشته مجددا بارگیری از بندر آغاز شد،، اما اگر این روند با سرعت بیشتری ادامه نیابد، با مشکل مواجه خواهیم شد. 

دریس در ادامه گفت: در این صورت صف انتظار کشتی‌ها نیز افزایش می‌یابد و در یک بازه زمانی ممکن است اسکله‌ها خالی باشد و در یک بازه زمانی با پیک خروج کالا مواجه می‌شویم که سازمان حمل و نقل جاده‌ای و حمل و نقل ریلی را نیز با مشکل مواجه می‌کند؛ لذا ضرورت دارد برای فرآیند ترخیص و خروج کالا اقدام کنند.

دریس با بیان اینکه کالا‌ها با کشتی به بنادر اضافه می‌شود، گفت: روزانه بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن تخلیه کالا از کشتی را در دستور کار داریم و به تناسب بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تن نیز از بندر خارج می‌شود. 

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در حال حاضر ۴۸ فروند کشتی در کل بنادر در انتظار فرآیند اسنادی و پهلودهی برای تخلیه کالا هستند و ۱۹ فروند نیز در حال تخلیه کالا هستند. حجم کالا در کشتی‌هایی که در لنگرگاه قرار دارند دو میلیون و ۶۵۱ هزار تن گزارش شده است که حامل کالای اساسی و نهاده‌های دامی هستند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *