سازمان ملل به دنبال بازگشایی بنادر اوکراین

سازمان ملل به دنبال بازگشایی بنادر اوکراین

وال استریت ژورنال گزارش داد سازمان ملل متحد مذاکرات شتابان را برای بازگشایی خطوط صادرات غلات و روغن آفتابگردان از اوکراین از طریق بنادر دریای سیاه خود رهبری می‌کند.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، وال استریت ژورنال گزارش داد که سازمان ملل متحد مذاکرات شتابان را برای بازگشایی خطوط صادرات غلات و روغن آفتابگردان از اوکراین از طریق بنادر دریای سیاه خود رهبری می‌کند.

طرح جدید تصریح می‌کند که ترکیه مسئولیت حذف مین‌های دریایی در مسیر کشتی‌ها را بر عهده خواهد گرفت و نیروهای دریایی روسیه متعهد هستند که اجازه عبور امن کشتی‌های حامل مواد غذایی از بنادر محاصره شده را بدهند.

اگرچه مسکو و آنکارا در ابتدا این طرح را تأیید کردند، اما جزئیات پیچیده آن سرنوشت آن را نامشخص نگه می‌دارد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته بود که ۸۵ کشتی پر از غلات در بندر اودسا اوکراین نگهداری می‌شوند، در حالی که سیلوهای نزدیک بندر حاوی ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن غله هستند.

این در حالی است که S&P Global پیش‌بینی می‌کند که قیمت مواد غذایی همچنان در حال افزایش است و عرضه‌ها در نتیجه جنگ روسیه و اوکراین تا سال ۲۰۲۴ کاهش می‌یابد.

این آژانس خاطرنشان کرد: کمبود کود، کنترل صادرات، اختلال در تجارت جهانی، افزایش هزینه‌های سوخت و حمل و نقل عواملی هستند که فشار بر قیمت کالاهای اساسی را افزایش می‌دهند.

اس اند پی گلوبال اضافه کرد که شوک عرضه مواد غذایی تأثیرات منفی بر کشورهای بازارهای نوظهور، به ویژه کشورهای با درآمد کم و متوسط در آسیای مرکزی، خاورمیانه و آفریقا خواهد داشت و بر رشد تولید ناخالص داخلی، عملکرد مالی و ثبات اجتماعی این کشورها تأثیر می‌گذارد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *