سطح زیر کشت گندم به بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار رسید

سطح زیر کشت گندم به بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار رسید

از ابتدای کشت پائیزه تا پایان آبان ماه بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت گندم رفته است.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، علیقلی ایمانی، مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران در گفتگویی سطح زیر کشت رفته تا پایان آبان ۱۴۰۱ را ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: از ابتدای فصل کشت پائیزه تاکنون ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار اراضی دیم و ۸۵۰ هزار هکتار اراضی آبی زیرکشت رفته است.

وی افزود: روند کشت در استان‌ها همچنان ادامه دارد و امیدواریم که سطح زیر کشت به حدود ۶ میلیون هکتار برسد.

ایمانی با اشاره به برنامه ریزی برای افزایش ۵۰۰ هزار هکتاری سطح دیمزار‌ها اظهار داشت: در صورت شرایط مساعد جوی و بارش در استان‌های مختلف این امر محقق خواهد شد.

سطح زیر کشت گندم به بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار رسید

هر سال از ۸ میلیون هکتار اراضی دیم کشور، بطور متوسط حدود ۴ میلیون هکتار به کشت گندم اختصاص می‌یابد، اما به دلیل بهره وری پائین، حجم برداشت گندم چندان مطلوب نیست و از همین رو طرح جهش تولید در دیمزار‌ها که از سال ۱۳۹۹ آغاز شده می‌کوشد با ارائه خدمات مشاوره ای، حمایت‌های اقتصادی و پشتیبانی تجهیزات و نهاده ها، عملکرد هر هکتار دیمزار را به ۴ تن محصول افزایش دهد.

سال گذشته کمتر از ۳ میلیون هکتار از دیمزار‌ها تحت پوشش این طرح بود و امسال قرار است این رقم به ۵ میلیون هکتار افزایش یابد تا بخش برزگی از نیاز ۱۱ میلیون تنی کشور به گندم نان از این طریق تامین شود.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *