معاون اول رئیس‌جمهور مامور راه‌اندازی کمیته ارز ۴۲۰۰ تومانی

معاون اول رئیس‌جمهور مامور راه‌اندازی کمیته ارز ۴۲۰۰ تومانی

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ مجلس، از تشکیل کمیته مشترک بین دولت و مجلس برای حذف و یا ابقای ارز ترجیحی با مسئولیت معاون اول رئیس‌جمهور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین‌کنندگان غلات ایران، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که تکلیف حذف ارز ترجیحی چه شد، گفت: علی‌رغم توضیحات دولت درباره ارز ترجیحی هنوز برخی از نمایندگان قانع نشدند و نظرات متفاوتی داشتند فعلا کمیسیون تصویب کرده که درآمد ارزی دولت با نرخ ETS محاسبه شود.

وی افزود: در این بین دغدغه‌ تعدادی از نمایندگان بحث سلامت است که اگر ارز ترجیحی برای واردات دارو حذف شود به دلیل نبود زیرساخت‌ها چگونه می‌خواهند مابه‌التفاوت آن را برای مردم جبران کنند؟ انشاالله تصمیم نهایی درباره این موضوع براساس واقعیات و تامین کالاهای اساسی گرفته می‌شود.

زارع درباره میزان منابع دولت برای تامین گندم و دارو اظهار کرد: دولت ۲۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه برای تامین گندم و دارو و نهاده‌های دامی دیده است اما به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم قرار است چند ماه اول اجرای این موضوع یارانه نقدی پرداخت شود اما هنوز نتیجه نهایی حاصل نشده که اگر ارز ترجیحی حذف شود باید چه مقدار یارانه داده شود.

وی تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم دیگر مابه‌التفاوت بین ارز ترجیحی و نیمایی به جیب دولت رود چون از جیب مردم است و باید برای مردم جبران شود به هرحال هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم قرار است کمیته‌ای مشترک بین مجلس شورای اسلامی و دولت برای اتخاذ تصمیم نهایی گرفته شود خط قرمز مجلس و دوم حفظ معیشت مردم است.

زارع درباره برنامه مکتوب دولت جهت ارز ترجیحی اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه برنامه‌ای غیررسمی به مجلس شورای اسلامی داده که احتمالا محض آمادگی ذهنی تلفیق بوده است.

وی ادامه داد: منتظریم دولت نامه مکتوب رسمی برای برنامه‌اش جهت حذف ارز ترجیحی به مجلس داده تا آن را در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار دهیم در همین راستا هم قرار است کمیته مشترکی بین مجلس شورای اسلامی و دولت تشکیل شود که ساختار آن با حضور معاون اول رئیس جمهور خواهد بود. در نهایت هم تصمیم‌گیری در صحن تلفیق انجام می‌شود.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *