ممنوعیت صادرات گندم هند به دنبال افزایش قیمت داخلی

ممنوعیت صادرات گندم هند به دنبال افزایش قیمت داخلی

کاهش تولید گندم در هند به‌خاطر گرمای بی‌سابقه و افزایش قیمت داخلی باعث شده دولت هند صادرات گندم را موقتا ممنوع کند.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، هند در روز شنبه صادرات گندم را ممنوع کرد. این خبر چند روز پس‌از آن منتشر شد که هند اعلام کرده بود قصد دارد در صادرات گندم در سال جاری میلادی رکورد بزند. موج بی‌سابقه گرما تولید گندم در این کشور را محدود کرده و قیمت‌های داخلی افزایش چشمگیری داشته‌است.

دولت هند اعلام کرد صادرات گندم به پشتوانه اوراق اعتباری که قبلاً منتشر شده و به کشورهایی که برای تامین امنیت غذایی خود به آن احتیاج دارند ادامه خواهد داشت.

طبق گفته مقامات ارشد دولت هند، این ممنوعیت دائمی نیست.

خریداران جهانی گندم پس‌از کاهش صادرات گندم از منطقه دریای سیاه به‌دنبال حمله روسیه به اوکراین، روی هند به‌عنوان دومین تولیدکننده بزرگ گندم در دنیا حساب کرده بودند. هند قرار بود ۱۰ میلیون تن گندم در سال جاری میلادی صادر کند.

مقامات هند می‌گویند تولید گندم در این کشور در سال جاری کاهش چندانی نداشته اما صادرات غیرقانونی و بی‌رویه قیمت داخلی آن را بالا برده‌است.

با وجود این‌که هند از صادرکنندگان برتر گندم در دنیا نیست، اما ممنوعیت صادرات این کشور می‌تواند قیمت جهانی این محصول را که همین حالا هم بازار با کمبود آن مواجه است، به‌شدت افزایش دهد و ضربه سختی به مصرف‌کنندگان فقیر در آسیا و آفریقا وارد کند.

افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی تورم سالیانه در هند را به بالاترین رقم طی ۸ سال گذشته رسانده و احتمال افزایش نرخ بهره بانک مرکزی را بالا برده‌است.

قیمت گندم در هند در برخی مناطق به رکورد ۲۵ هزار روپیه معادل ۳۲۰ دلار در هر تن رسیده‌است. حداقل قیمت حمایتی دولت برابر با ۲۰۱۵۰ روپیه است.

بالا رفتن هزینه سوخت، نیروی کار، حمل‌ونقل و بسته‌بندی هم قیمت آرد گندم در هند را افزایش داده‌است.

دولت هند در ماه فوریه ۱۱۱.۳۲ میلیون تن تولید گندم را در سال جاری میلادی پیش‌بینی کرده بود. اما این رقم در ماه مه تا ۱۰۵ میلیون تن کاهش یافت.

افزایش دمای هوا در اواسط ماه مارس بدین معناست که حدود ۱۰۰ میلیون تن گندم یا حتی کمتر از این مقدار تولید خواهد شد. خرید گندم دولت بیش‌از ۵۰ درصد کاهش‌یافته و بازار محموله‌های کمتری نسبت‌به سال قبل دریافت می‌کند.

هند در ماه آوریل ۱.۴ میلیون تن گندم صادر کرد که یک رکورد جدید بود. این کشور قراردادهایی برای صادرات حدود ۱.۵ میلیون تن گندم در ماه مه دارد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *