پیش بینی سقوط ۳۵ درصدی تولید گندم در اوکراین

پیش بینی سقوط ۳۵ درصدی تولید گندم در اوکراین

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که تولید گندم در اوکراین طی سال جاری حداقل ۳۵ درصد کمتر از سال‌های گذشته خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، گاردین نوشت: تحلیل تصاویر ماهواره‌ای از اوکراین نشان می‌دهد که تولید گندم در این کشور در سال جاری حداقل ۳۵ درصد نسبت به سال‌های گذشته پایین‌تر خواهد بود. اوکراین یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان گندم در جهان محسوب می‌شود اما درگیری نظامی روسیه با این کشور باعث آسیب جدی در تولید محصولات کشاورزی و مواد غذایی این کشور شده است.

این مسأله همچنین موجب افزایش نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه محصولات کشاورزی به بازار جهانی یا بالا رفتن قیمت آنها شده است. سال‌ گذشته اوکراین ۳۳ میلیون تن گندم تولید کرد که ۲۰ میلیون تن آن به بازار جهانی صادر شد و با این رقم اوکراین در جایگاه ششمین صادرکننده گندم در جهان قرار گرفت، اما بررسی‌های موسسه کایروس از تصاویر ماهواره‌ای نشان می دهد امسال اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، اوکراین فقط ظرفیت تولید ۲۱ میلیون تن گندم را‌‌‌‌‌‌‌‌ خواهد داشت که نسبت به متوسط ۵ سال گذشته ۲۳ درصد پایین‌تر خواهد بود.

این موسسه می‌گوید: از آنجا که پیش‌بینی می‌شود شاهد اخلال بیشتر در تولید گندم در اوکراین باشیم و درگیری‌های نظامی هم اکنون در شرق این کشور که منطقه اصلی تولید گندم به شمار می‌رود، متمرکز شده پیش‌بینی می‌شود نسبت به سال ۲۰۲۱ تولید گندم این کشور ۳۵ درصد پایین‌تر بیاید.

اوکراین با هدف حفظ ذخایر خود سیاست ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی اساسی و بسیاری از مواد غذایی را‌‌‌‌‌‌‌‌ در پیش گرفته است، از آنجایی که حمل و نقل دریایی در دریای سیاه هم مختل شده حمل و نقل گندم این کشور نیز با مشکل مواجه شده است. فقط در ماه مارس و تحت تأثیر مستقیم درگیری نظامی روسیه و اوکراین قیمت جهانی گندم ۲۰ درصد بالا رفته است.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *