کاهش ۴۴ دلاری قیمت گندم در یک روز

کاهش ۴۴ دلاری قیمت گندم در یک روز

پس از افزایش های شدید قیمتی در چند ماه اخیر بلاخره روز گذشته بازارهای جهانی با کاهش ۴۴ دلاری قیمت گندم بسته شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، پس از افزایش های شدید قیمت کالاهای اساسی در روزها و ماه های اخیر، روز گذشته بازارهای جهانی با کاهش قیمت برخی کالاهای اساسی مواجه شد.

قیمت گندم به عنوان اساسی ترین محصول زراعی و موثر در امنیت غذایی، روز گذشته با ۴۴ دلار کاهش بسته شد و قیمت این محصول در هر بوشل به قیمت ۱۰۴۶ دلار و ۷۵ سنت معامله شد.

قیمت گندم پس از جنگ اوکراین و روسیه جهش شدیدی داشت و از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.

قیمت خوراک دام هم که در ماه های گذشته با شتاب بیشتری صعودی بود روز گذشته با ۴ دلار کاهش همراه شد و خبر خوبی برای وارد کنندگان بود.

در این میان دانه های روغنی هم از قافله کاهش قیمت ها عقب نماندند به طوری که سویای روغنی با ۵.۷۵ دلار کاهش به قیمت ۱۵۳۷ دلار به فروش رفت، قیمت گیاه روغنی کانولا هم کاهش ۲۲ دلاری را تجربه کرد.

به گزارش فارس، کاهش ۴۳ دلاری قیمت گندم می تواند خبر خوبی برای وارد کنندگان باشد. ایران در خوراک دام  70 درصد وابسته به واردات است که بخش عمده ای از قیمت محصولات پروتئینی در داخل به قیمت این محصول وابسته است.

افزایش قیمت های جهانی در کالاهای اساسی به حدی پیش رفته که نهادهای بین المللی مرتب هشدار می دهند به طوری که سازمان ملل متحد چند روز پیش ادامه این روند را «فاجعه غذایی» تعبیر کرد.

سازمان خواروبار جهانی هم به کمبود مواد غذایی در جهان بارها هشدار داده است.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *