گذرگاه امن صادرات غلات اوکراین هم بازار مواد غذایی را متعادل نکرد

گذرگاه امن صادرات غلات اوکراین هم بازار مواد غذایی را متعادل نکرد

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، در تحلیل برخی خبرهای مربوط به حوزه کشاورزی طی هفته‌های اخیر، به وجود نوسان قیمت غلات در بازارهای جهانی اشاره کرد که به گفته وی، همچنان برقرار است و گذرگاه امن صادرات غلات از اوکراین نیز که از چندی پیش شروع به کار کرده‌ نیز هنوز نتوانسته است قیمت‌ها در این بازار را متعادل کند.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران به نقل از اتاق تهران، کاوه زرگران با اشاره به تعاملات سیاسی و اقتصادی میان ایران و روسیه و فرصت تامین محصولات غذایی برای کشور، گفت: روسیه دارای حجم بالایی از مواد اولیه مورد نیاز برای صنایع غذایی است و دولت این کشور نیز اعلام کرده‌ که آماده همکاری اقتصادی با کشورهای دوست است، اما نبود زیرساخت‌های کافی و مناسب به ویژه در حوزه حمل‌و‌نقل، هنوز اجازه بهره‌برداری کافی از این فرصت را برای کشور نداده‌است.

به گفته او، به دلیل تنش یک سال اخیر میان روسیه و اوکراین، کشتی‌های کمتری اقدام به تردد و جابه‌جایی محموله‌ها در دریای خزر می‌کنند و از تعداد ناوگان حمل در این منطقه کاسته شده، از این رو حجم کمتری از محصولات از روسیه به ایران قابل حمل است.

وی با این حال، موجودی ذخایر غلات و نهاده‌ها در بندر امام خمینی (ره) را مناسب ارزیابی کرد و با اشاره به آمار این موجودی تا تاریخ ۲۴ مرداد ماه امسال، یادآور شد که در حال حاضر حدود ۲۲۶ هزار تن گندم، یک میلیون و ۷۴ هزار تن ذرت، ۱۷۵ هزار تن جو، حدود ۴۹۳ هزار تن دانه روغنی، ۲۵۳ هزار تن کنجاله سویا و حدود ۱۵۳ هزار تن روغن، موجودی ذخایر بندر امام خمینی است.

به گفته زرگران، تعداد مناسبی کشتی‌های باری در حال تخلیه در این بندر و تعدادی نیز در راه رسیدن و تخلیه بار هستند و نگرانی جدی از کمبود ذخایر به ویژه محصولات نهاده‌ها احساس نمی‌شود.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *