یارکشی «گروه هفت» از میان دوستان روسیه به بهانه تامین امنیت غذایی

یارکشی «گروه هفت» از میان دوستان روسیه به بهانه تامین امنیت غذایی

کشورهای «گروه هفت»، ۵ میلیارد دلار به امنیت غذایی در جهان با هدف جلب نظر کشورهای در حال توسعه که بیشتر دوست روسیه هستند، اختصاص دادند.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، یک مقام ارشد آمریکایی گفت، کشورهای گروه هفت به منظور رفع نگرانی در مورد تهدید ایجاد گرسنگی در کشورهای در حال توسعه، ناشی از جنگ اوکراین، تا ۵ میلیارد دلار برای بهبود امنیت غذایی جهانی اختصاص خواهند داد.

در آخرین روز نشست «جی ۷» در آلمان، این مقام آمریکایی گفت، واشنگتن بیش از نیمی از این رقم را برای مبارزه با گرسنگی در ۴۷ کشور و تامین مالی سازمان های منطقه ای تامین خواهد کرد.

گروه ۷ تلاش می کند تا کشورهای نوظهور را که بسیاری از آنها روابط نزدیکی با روسیه دارند، برای مقابله با درگیری نظامی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با اوکراین، گرد هم آورد و از ۵ کشور بزرگ با درآمد متوسط و پایین برای جلب نظر آنها دعوت کرد.

برخی از کشورهای در حال توسعه که خود قربانیان سابق استعمار غرب بوده اند، شکایت کشورهای غربی در مورد جنگ اوکراین را خودخواهانه می بینند و بیشتر نگران تاثیر افزایش قیمت مواد غذایی بر جمعیت خود هستند.

برخی از این کشورها تحریم ‌های غرب را مقصر این کمبود می‌ دانند، نه حمله روسیه به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غلات در جهان و محاصره بنادر آن.

نشست گروه جی ۷ از ۲۶ ژوئن تا ۲۸ ژوئن (امروز) در آلمان برگزار می شود. این نشست با محوریت تحریم های روسیه برگزار شده است.

گروه هفت، نشست وزیران اقتصاد هفت کشور صنعتی است. این نشست در سال ۱۹۷۵ باحضور شش کشور: آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا تشکیل گردید. سپس کانادا نیز به این گروه پیوست.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *