‌صادرات بیش از ۱۰ میلیون تن غلات روسیه با وجود موانع غرب

‌صادرات بیش از ۱۰ میلیون تن غلات روسیه با وجود موانع غرب

وزیر خارجه روسیه گفت: با وجود موانعی که کشورهای غربی علیه ما ایجاد کرده اند، کشور ما همچنان به کشور‌های آفریقایی و آسیایی، محموله‌های غلات ارسال می‌کند و تاکنون ۱۰/۵ میلیون تن غله به این مناطق صادر شده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، سرگئی لاوروف که در حاشیه نشست گروه ۲۰ در اندونزی سخنرانی می‌کرد گفت: در مجموع ۱۰/۵ میلیون تن غلات عمدتا گندم صادر شده که ۶۰ درصد به آسیا و حدود ۴۰ درصد به آفریقا ارسال شده است.

لاوروف افزود، سازمان ملل متحد وعده‌های کتبی آمریکا و اتحادیه اروپا برای رفع موانع صادرات غلات و کود‌های شیمیایی روسیه را به وی اطلاع داده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اطمینان داده است، اجرای قرارداد ارسال مواد غذایی برای وی از اولویت برخوردار است.

با این حال، وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، اجرای همه این وعده‌ها در عمل و نه بر روی کاغذ اهمیت دارد.

روسیه و اوکراین، دو صادرکننده بزرگ مواد غذایی در جهان، در ماه جولای با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه به توافقی در زمینه ارسال غلات رسیدند. این قرارداد با هدف ازسرگیری صادرات غلات روسیه و اوکراین که به علت درگیری نظامی دو کشور متوقف شده بود، منعقد شد.

به نوشته این گزارش، روسیه که همه شرایط برای خروج کشتی‌های حامل غلات اوکراین از بنادر واقع در دریای سیاه را فراهم کرده است، چندین ماه است که از محقق نشدن وعده گوترش برای رفع موانع صادرات مواد غذایی و کود‌های شیمیایی روسیه که توسط تحریم‌های غرب ایجاد شده است، شکایت می‌کند.

سازمان ملل متعهد شده است تا آمریکا و هم پیمانانش را برای برداشتن این محدودیت‌ها ترغیب کند. تاجران روسی به دلیل تحریم‌های غرب، دسترسی محدودی به مبادلات بانکی و بیمه‌های دریایی دارند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *