۲۷ کشتی حامل غلات تاکنون بنادر اوکراین را ترک کرده‌اند

۲۷ کشتی حامل غلات تاکنون بنادر اوکراین را ترک کرده‌اند

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد: دو فروند کشتی دیگر حامل غلات بندر «چورنومورسک» اوکراین را ترک کردند و تعداد کل کشتی‌هایی که از بنادر اوکراین واقع در دریای سیاه خارج شدند، به ۲۷ فروند رسید.

به گزارش روابط عمومی انجمن تامین کنندگان غلات ایران، رویترز، وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد، دو کشتی دیگر حامل غلات بندر «چورنومورسک» اوکراین را ترک کردند و تعداد کل کشتی‌هایی که بنادر اوکراین واقع در دریای سیاه را بر اساس قرارداد صادرات غلات با میانجی‌گری سازمان ملل متحد ترک می‌کنند، به ۲۷ فروند رسید.

مرکز هماهنگی مشترک که برای عبور امن غلات ایجاد شده است، در بیانیه ای اعلام کرد، دو کشتی  «زومروت آنا» و «ام وی اوشن اس» که در بیشتم ماه آگوست اجازه حرکت دارند، به ترتیب با ۶ هزار و ۳۰۰  تن روغن آفتابگردان و ۲۵ هزار تن گندم بارگیری شدند.

اداره بنادر دریایی اوکراین امروز اعلام کرد، بارگیری مواد غذایی در ۷ کشتی در ۳ بندر دریایی اوکراین آغاز شده است؛ (این کشتی ها) ۶۶ هزار و ۵۰۰ تن گندم، ذرت و روغن آفتابگردان را به مصرف کنندگان تحویل خواهند داد.

صادرات غلات اوکراین از زمان آغاز جنگ کاهش یافته است، زیرا بنادر واقع در دریای سیاه که یک مسیر حیاتی برای محموله هاست، بسته شده بود و این امر سبب شد تا قیمت مواد غذایی در جهان افزایش یابد و  نگرانی در مورد کمبود مواد غذایی در آفریقا و غرب آسیا را تقویت کرد.

سه بندر واقع در دریای سیاه، در پایان ماه جولای، بر اساس توافق میان مسکو و کی‌اف با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه باز شد.

مقامات اعلام کرده اند، ۳ کشتی در بندر «چورنومورسک» لنگر انداخته‌اند و دو کشتی دیگر هم در بندر «اودسا» بارگیری را شروع کرده‌اند.

دو کشتی فله بر «Mohamad Y» و نفتکش «Foyle» نیز در بندر « پیودنی» در نوبت منتظر هستند.

به گفته این مقامات، مواد غذایی اوکراینی به فرانسه، سودان، ترکیه و هلند ارسال خواهد شد.

الکساندر کوباکوف، وزیر زیرساخت اوکراین نیز روز جمعه گفت، ۱۰ کشتی باری دیگر در بنادر دریای سیاه بارگیری و آماده حمل و نقل هستند.

وی گفت، تاکنون ۲۵ کشتی از سه بندر اوکراین حامل ۶۳۰ هزار تن محصولات کشاورزی ارسال شده‌اند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *