روند شاخص قیمت مواد غذایی فائو

گزارش شاخص قیمت مواد غذایی فائو حکایت از معکوس شدن روند شاخص کل بهای مواد غذایی در ماه اگوست ۲۰۲۱ و آغاز مجدد روند افزایشی آن در همان ماه دارد؛ به نحوی که این شاخص، افزایش ۳۲.۹ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل به ثبت رسانده است.

همچنین این گزارش حکایت از افزایش شاخص بهای شکر، روغن خام، غلات، گوشت و کاهش شاخص بهای لبنیات طی ماه آگوست ۲۰۲۱ دارد.

از سوی دیگر، سطح برداشت جو و گندم در کشورهای صادرکننده بیش از انتظار کاهش یافته و در عین حال، تولید ذرت نیز در کشورهای آرژانتین، اوکراین، اروپا افزایش شداشته است؛ به نحوی که افت تولید در برزیل و آمریکا جبران شده است.

در عین حال، تولید و موجودی روغن پالم در مالزی افت کرد و در کنار آن، تقاضا برای روغن کلزا در اروپا افزایش یافته است؛ ضمن اینکه امکانات صادرات روغن آفتابگردان در منطقه دریای سیاه نیز کاهش را به ثبت رسانده است.

افت تقاضا برای شیرخشک استمرار یافته و در مقابل، افزایش قیمت پنیر به دلیل کاهش تولید در اروپا و افزایش تقاضا برای کره در منطقه آسیای شرقی را شاهد هستیم؛ ضمن اینکه تقاضا برای گوشت گاو در چین افزایش یافته و به موازات، کشتار در اقیانوسیه نیز کاهش یافته است.

همچنین دنیا شاهد افزایش تقاضا برای گوشت مرغ از سوی کشورهای آسیای شرقی و خاورمیانه هستیم که این امر، همراه با افزایش قیمت نهاده‌های تولید برای گوشت مرغ شده است.

نگرانی از ادامه خشکی هوا و آسیب وارده بر نیشکر برزیل به عنوان بزرگترین صادرکننده جهان وجود دارد؛ اگرچه انتظارات از افزایش تولید در هند و اتحادیه اروپا نیز بهبود یافته است.